Albert Einstein’ın el yazısı font oldu

Alman tipograf Harald Geisler ve tasarımcı Liz Waterhouse, geliştirdiği Görelilik Kuramı ile 20. yüzyılın en önemli fizikçisi olarak kabul edilen Albert Einstein‘in el yazısını bilgisayarda yazı karakterine (font) dönüştürdü. Kitlesel fonlama ağı Kickstarter’da hayata geçirilen ve 9 aylık bir çalışmanın ürünü olan “Albert Einstein Fontu”, ünlü fizikçinin 1927 yılındaki el yazmalarına dayanıyor.

Projenin hayata geçirilmesi için 15 bin dolarlık bağış hedefi koyan tipograflar, Kickstarter’daki projenin sonlanmasına 38 gün kala 478 bağışçı ile toplam 11 bin dolarlık kaynağı topladı. Proje hedefine ulaşırsa, 13 Haziran 2015 tarihinde Albert Einstein’in fontu herkes tarafından kullanılabilir olacak.

Aylarca Albert Einstein Arşivleri’nden ünlü fizikçinin el yazısı örneklerini inceleyen Harald Geisler, dijital kalemle kağıt üzerinde Einstein’ın el hareketlerinin ritmini takip ederek, Einstein’ın gerçek el yazısıyla uyumlu olan bir dijital fontuna ulaştı.

Projelerini “Einstein’in zekâsından çıkan bir kıvılcım, bu fontu kullananın kendi yazısına yansıyabilir” sözleriyle özetleyen Harald Geisler ve Liz Waterhouse, daha önce 2013 yılında da benzer bir projeyle psikanalizin kurucusu dünyaca ünlü psikanalist Sigmund Freud’un el yazısını font haline getirmişti.

Grafoloji, diğer bir deyişle el yazısı analizine göre Albert Einstein’ın küçük boyutta , bastırılarak ve eğimli olan el yazısında; yazının küçük olması konsantre olan bir insan, eğimli olması ise Einstein’ın duygusal bir kişiliğe sahip olduğu anlamına geliyor.

alberteinstein_font_2

 

— Yayımlanma tarihi: 9 Mayıs 2015 Saat: 23:10 Yazar:

Etiketler: , , , ,