ÇEKÜL Doğal ve Kültürel Mirasın Grafik Yolculuğu sergisi

ÇEKÜL Vakfı’nın doğa ve kültür değerlerini koruma mücadelesine afiş tasarımlarıyla destek veren sanatçıların gönüllü çalışmaları Cihangir White Mill Cafe’de 2 Mayıs – 10 Haziran tarihleri arasında sergilenecek. ÇEKÜL Afişleri, 2 Mayıs’ta yapılacak açılışla İstanbullularla buluşacak.

Afiş bir konuya dikkat çekmek, haberdar etmek ve bazen de kitleleri harekete geçirmek için kullandığımız en çarpıcı iletişim araçlarından biri. Sivil toplum örgütlerinin, kültür – sanat etkinliklerinin geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan afişler, asıldığında günceli, arşivlendiğinde ise bir dönemi anlatan önemli bir belge.

Grafik tasarımın ustaları ve gençlerini çatısı altında buluşturabilen ÇEKÜL’ün ‘Doğal ve Kültürel Mirasın Grafik Yolculuğu’ isimli sergisinde, Ali Akdamar, Semih Balcıoğlu, Yetkin Başarır, Suat Demirel, Gürbüz Doğan Ekşioğlu, Göksel Günaydın, Kağan İşmen, Ayşe Karamustafa, Sadık Karamustafa, Metin Keskin, Tan Oral, İbrahim Özdemir, Ersu Pekin, Ahmet Salman ve Erkal Yavi; ÇEKÜL’ün son dönem afişlerini tasarlayan Seda Aral, Buket Çetin, Yeşim Dizdaroğlu, Gönül Göze ve Asiye Kayıkçı’nın tasarladıkları afişler, çıkış hikâyeleri ve bir döneme vurgu yapan görsel zenginlikleriyle Cihangir White Mill duvarlarında bir ay boyunca İstanbullularla buluşacak,120 yıllık tarihi ÇEKÜL Evi’nden objeler ve belgeler ise  sadece açılış gününe özel olarak sergilenecek.

ÇEKÜL’ün Anadolu örgütlenmesiyle koruma hareketini ülkenin dört bir köşesinde geniş kitlelerle buluşturan afişler sulara, ormanlara, eski konaklara, hanlara, endüstri mirasına dikkat çekmişti. Doğal ve kültürel mirasın korunmasına ‘grafik tasarım’ ile destek olan bu çok önemli çalışmalar geçmişten günümüze grafik dilindeki değişimi gözlemlemek açısından da eşsiz bir fırsat sunuyor. Etkinlik boyunca ÇEKÜL Afişleri üç temada sergilenecek: Çevre, Kent ve Eğitim.

‘Doğal ve Kültürel Mirasın Grafik Yolculuğu’ sergisi 10 Haziran’a kadar Cihangir White Mill’de görülebilir.

— Yayımlanma tarihi: 7 Mayıs 2012 Saat: 18:49 Yazar: