Photoshop’da Arapça Yazı Derdine Son!

Arapça yazıların Photoshop’ta çıkardığı sorun, harfleri ters ve ayrı ayrı yapıştırması. Arapçada harfler yanyana geldiklerinde birbirlerine değişik şekilde bağlanıyorlar.

Çözümü için öncelikle buraya tıklayarak Photoshop için kullanacağımız script dosyasını indirin.
Ve hemen ardından;

32 bit Photoshop için C:Program Files (x86)AdobeAdobe Photoshop CS6PresetsScripts
64 bit Photoshop için C:Program FilesAdobeAdobe Photoshop CS6 (64 Bit)PresetsScripts

Klasörlerinden kullandığınız sürüme uygun olan klasöre .jsx dosyasını atın. Bunu da yaptıktan sonra, kullanacağımız Arapça yazıyı Photoshop dökümanımıza yapıştırıyoruz. Tabi ki aşağıda da göreceğiniz üzere, Photoshop, yazıyı düzgün yapıştırmayacaktır.

arabic-org

Dolayısıyla hemen File – Scripts altından photoshop-arapca-yazi seçeneğine tıklıyoruz.

script-place

Bunu yaptıktan sonra Layers panelinde ufak bir hareketlenme göreceksiniz. Hareketlenme bittikten sonra layerlarda neler yapıldığını aşağıda görebilirsiniz. Scriptimiz, “Repaired:”  ile başlayan bir katman oluşturacak ve eskisini otomatik olarak gizleyecektir. Aşağıda görebilirsiniz.

arabic-layers

Ve bu da tabi ki, yazımızın düzelmiş hali:

arabic-reparied

Bir de alternatif olarak Adobe tarafından, Photoshop CS4 sürümü için yapılmış bir Arapça yazı şablonu var, kullananların memnun olduklarını okudum ancak ben kullanmadığımdan size öneremiyorum. Buraya tıklayarak göz atabilirsiniz. Adobe şablonunda da kullanılan, ve Adobe programları ile bilgisayara otomatik yüklenen Traditional Arabic fontunu da buraya tıklayarak indirebilirsiniz. Umarım işinize yarar, kolay gelsin.

— Yayımlanma tarihi: 15 Ağustos 2013 Saat: 14:47 Yazar:

Etiketler: , , , , , , ,