Yazılımcılar Yarışıyor

Yazılım teknolojileri konusunda eğitimler veren Kodcu.com sitesi tarafından organize edilen Süper Kodcu maratonları 26 mayıs cumartesi günü saat 11.00’de başlayacak yeni etabıyla devam ediyor. Yemeksepeti.com ve Sirkethaberleri.com gibi firmaların katkılarıyla organize edilen maratonda yarışacak yazılımcılar sponsor firmalarla tanışıp iş fırsatlarını değerlendirme şansına kavuşurken, sponsor firmalar da kendilerine uygun, nitelikli yazılım uzmanlarını kadrolarına katma fırsatını yakalayacak. Herkese açık şekilde internet üzerinden gerçekleştirilecek maratonda, super.kodcu.com sitesinden kaydını yaptıran yazılımcılar zorlu görevlerin üstesinden gelmek için kıyasıya rekabet edecek.

Firmalar kendi sorularını da sorabilecekler

Maratonda sorulan soruları yazılımcılar geniş bir programlama dili yelpazesinde çözebilecekler. Kabul edilen programlama dilleri şu şekilde: Java, C# , PHP, C++, Ruby ve Python.

Ortalama 3 saat olarak hedeflenen maratonlarda yazılımcıların istediği uygulama geliştirme ortamıyla (IDE) evlerinde veya istedikleri herhangi bir yerde çalışarak, belirlenen sürede kendilerine verilen soruları çözmeleri ve çözümleri zip formatında [email protected] adresine 1 mb’ı aşmayacak şekilde göndermeleri gerekiyor. Tüm sorular için katılımcılar IRC üzerinden canlı chat desteği alabilecekler. Maratonda ayrıca sponsor firmalar da kendilerine ait sorularını katılımcılara yöneltebilecekler. Bu soruların değerlendirilmesi firmaların kendilerine ait olacak.

Kod metriklerin değerlendirildiği ilk maraton

Maratonda yazılımcılar, sadece çözdükleri soruların doğruluğu değil bunun yanında yazdıkları kodların kalite metriklerine göre de değerlendirilecekler. Örneğin yazılan kodlara yapılan açıklama oranı (comment ratio), kodun tekrarlama oranı (duplication rate) ve karmaşıklık oranı (Cyclomatic complexity) gibi metrik değerler de başarıyı ölçmek için kullanılacak.

— Yayımlanma tarihi: 24 Mayıs 2012 Saat: 11:24 Yazar: